Про нас

~~~~~~~~ :: ~~~~~~~~

Словосполучення «волинські чехи» пов'язане з Волинською губерніями Російської імперії, де у другій половині ХІХ ст. утворилась численна чеська колонія (на сьогодні це частина територій Житомирської, Рівненської і Волинської областей України). Після відміни кріпосного права впродовж 1860-1870-х років тут виникли перші чеські поселення. Що змусило чехів залишити свою батьківщину? Як завжди: безземельних – бідність, ремісників – складні умови праці, а всіх разом їх об»єднувало бажання кращого життя.

Наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст. район «Крошня» ( давня назва містечка поблизу Житомира, яке ввійшло до його складу у 1958р.) було відоме як місце компактного проживання чехів.
Чеські родини довгий час намагались зберегти свою культуру, історію і мову, але через утворення змішаних шлюбів виникли змішані родини ( з українцями, росіянами, поляками…).

На перші збори у 1990 році, ініціатором проведення яких став чех Микола Кудімов і яке відбулось на Крошні у школі 16 ( школа була вибрана невипадково – вона була побудована чехами-переселенцями для навчання своїх дітей рідній чеській мові), прийшло всього 12 людей. Ось прізвища декотрих з них: Н.Деканчук, В.Шиманський, С.Шмідт та ін. На одному із зібрань було прийнято рішення про присвоєння чеському товариству імені чеського педагога-гуманіста, громадського діяча, єпіскопа Яна Амоса Коменського. Тоді ж був складений Статут товариства.

Тоді ж житомирському обласному радіо прозвучало оголошення про проведення зборів чехів міста. 6 травня 1991 року за участю консула Генерального консульства Чеської Республіки в Україні п. Зденєка Умла збори відбулись. Головою товариства була обрана Емілія Снідевич.

У той же період були створені подібні чеські товариства в ряді областей України, де раніше було зафіксовано компактне проживання чехів. Пізніше ці товариства об»єднались у Чеську Раду України і житомирське товариство стало його активним членом. Були створенi вокальнi колективи, які неодноразово брали участь у фольклорних фестивалях Житомира, України та Чеської Республіки.

У товаристві розпочалося активне вивчення чеської мови. Діти щороку оздоровлювалисьються у чеських таборах, старші з них почали здобувати вищу освіту у ВУЗах Чехії. Дорослі члени товариства отримали можливість вдосконалити знання з чеської мови безпосередньо на батьківщині своїх предків у Чехії.
Коли 1986 року відбулась аварія на Чорнобильській АЕС, внаслідок якої частина територій Київської і Житомирської областей отримали статус радіоактивно забруднених, влада Чеської Республіки відгукнулась на прохання житомирської чеської діаспори, постраждалої від радіації та домовилась з керівництвом України про другу хвилю рееміграції колоністів, яка була проведена впродовж 1991-1993 рр. За цей період з України в Чехію повернулось близько 600 родин ( приблизно 1900 чол.)

З 1999 року на житомирському обласному радіо започатковується трансляція перших і єдиних в Україні передач чеською мовою під назвою «Чеська світлиця». Їх створює і готує до ефіру Олена Лаговська – заслужений журналіст України. Чесько-мовні передачі житомирського обласного радіо неодноразово ставали переможцями всеукраїнських та міжнародних теле -радіо конкурсів і фестивалів серед учасників з багатьох країн Європи і України, а їх автор – Олена Лаговська - була нагороджена дипломами та цінними відзнаками.

3 1 травня 2005 року товариство змінило свою назву та зареєструвалось як громадська організація «Житомирська спілка волинськи чехів».
Активними членами спілки є багаторічна і незмінна її староста Мілентіна Денисюк, Володимир Башек, Мілентіна Слободяник, Інна Романова, Станіслав Слама, Мілентіна Піонтківська, Ірина Юшкова, Ірина Єфімова, Надія Чижевська, Ірина Сищикова, Раїса Столяревич, Сергій Мікула – керівник вокального колективу, Тамара Потапенко, Ірина і Олександр Потаніни, Ніна Шмідт, Анна Литвинець, Тамара Пінчук, яка протягом багатьох років була бухгалтером спілки, та багато-багато інших її активних членів.

З 23 вересня 2014 року головою спілки обрана Людмила Чижевська.
Спілка об`єднує різні покоління чехів. Створено 4 групи з вивчення чеської мови – дві дорослі та дві дитячі. Відбуваються різноманітні спільні заходи: екскурсії, перегляд чеських фільмів, організовуються зустрічі з цікавими людьми як нашої області, так і з Чеської Республіки, проводяться спільні заходи та свята.

Спілка живе активним та цікавим життям.